הורות במחשבה שניה: רגשות, מחשבות ומעשים | דרור אורן 
הורות במחשבה שנייה
הורות במחשבה שניה
הורות במחשבה שנייה
להיות הורה — רגשות, מחשבות ומעשים
 
הורות במחשבה שנייה הוא ספר על הורים והורות המיועד להורים ולאנשי מקצוע.
הוא משלב מעשה ותיאוריה: סיפורי חיים מתוך ניסיון קליני, ידע רחב ועדכני לגבי הנעשה בתחום, ומודלים מעשיים של חשיבה ועבודה.
הספר מחולק לשלושה שערים. הראשון עוסק בהורות בעידן הפוסט־מודרני, מתייחס למחירה של ההורות המודעת המאפיינת רבים מאיתנו ולתחושות הצער והאשמה שכרוכים בהורות לא אחת. בספר תיאור של תפיסות לגבי שלבים התפתחותיים בהורות, סגנונות הורות ומתוארות מגוון תוכניות התערבות הקיימות היום בשדה לגבי הורים. ישנו עיסוק בשאלה של ציפיות ומפתחות אפשריים לאושר הורי ולהורות במעגל החיים, מבחינת האפשרות להתפתח וגם ליצור מעיין 'מקצה שיפורים' ותיקון כאשר נוצרו קשיים סביב הקשר עם הילדים בתקופות בילדותם. השער נחתם בשאלה לגבי האפשרות של קבלת עזרה מבחוץ כאשר ישנו קושי בהורות.
השער השני בספר מיקודו בהתבוננות בהורות כאשר פונים לעזרה – כאשר 'ההורות בטיפול'. מסביר ומתאר מהם סוגי התערבות טיפולית עם הורים ומה ההבדלים בין 'הדרכת הורים' לבין 'טיפול בהורות'. בחלק הזה של הספר מובאים בהרחבה סיפוריהם של אבהות ושל אמהות בהתמודדותם עם ההורות. מתוארות דוגמאות לדילמות של מה שמכונה לעתים 'הורות מיוחדת', הורות לילדים עם צרכים מיוחדים כמו מחלת נפש ואספרגר. ישנה הרחבה לגבי דילמות של משפחות חד־הוריות ושל הורים גרושים, ועיסוק בגידול ילדים עם בעיות חברתיות מנקודת מבט הורית. לא אחת הורים חווים רגשות קשים עם וכלפי גידול ילדים. בפרק השמונה עשר מתמקד בכאב זה. לאחר מכן נגיעה בקושי של הורים שאינם מעוניינים או בשלים לדבר על עצמם. הורות אינה מסתיימת כמובן לעולם, בודאי לא כאשר ילדים יוצאים מהבית והפרק העשרים מאפשר הצצה לדילמות בהורות לילדים בוגרים. הפרק נחתם בשאלה של הורה שרוצה להיעזר באיש/אשת מקצוע כיצד לבחור את סוג העזרה המתאים לו ביותר?
השער שלישי ממוקד בהורות בתוך התהליך הטיפולי. מסביר מהו טיפול בהורות, כיצד שיחת הכרות יכולה להוביל לקביעת קו טיפולי. מתאר את יצירת חוזה העבודה ומורכבות החוזה גלוי וסמוי בעבודה טיפולית עם הורים. מועלים כליים מעשיים למטפלים בדבר דרכים לגיוס הורים לתוך תהליך לטובת עצמם. באחד מפרקי השער חיבור בין חלקים תיאורטיים מהשער הראשון לכלל ניסיון לאינטגרציה של הקשר בין סגנונות ההורות לאסטרטגיות הצטרפות האפשריות להורה. ישנו חידוד, מנקודת המטפלים בין עבודה בסטינג של  'הדרכת הורים' לבין 'טיפול בהורות' והצגת המודל שפתח הכותב טיפול פסיכודינמי בהורות - Psychodynamic Parenthood Therapy (PPT). מוסבר המודל, האבחון ותהליך הטיפול. כאשר התהליך הטיפולי מוצג ומודגם, כמו לאורך הספר כולו, דרך סיפורי תהליכי טיפול של אנשים בהורותם וחיי משפחות. לסיום, התייחסות מאגדת לגבי ההתמודדות הזו שלנו כהורים עם ההורות במחשבה השנייה, ההוויה בו הורות מובילה את האדם למחשבות עמוקות לגבי הרגשות, האמונות, ההתנהלות שלו עם וביחס לילדיו. מה הן מעידות עליו כאדם, מהיכן באות ומה הן יוצרות. כל אותם תהליכים של הסתכלות פנימה ועל היחסים, שמביאות אותנו לעסוק במי שאנחנו כאנשים הורים, מתוך שאיפה לשפר ולהיטיב את עצמנו ועם ילדנו. 
 
ההורות היא אחת החוויות המשמעותיות ביותר בחיים הבוגרים. הורות היא זהות מתפתחת אשר מהווה עבור רובנו חוויה מעשירה ומתגמלת. יחד עם זאת, הורים רבים סובלים לא מעט מאשמה, מאכזבה ומרגשות שליליים אחרים במסגרת הורותם. האם מדובר במצב קיומי בלתי נמנע? אילו תהליכים עשויים להקל ולהיטיב? כיצד אפשר להבין את החוויה ההורית ולשפר אותה? האם את/ה זקוק/ה לעזרה בהורות? באילו מצבים כדאי לפנות לעזרה? מה ההבדל בין הדרכת הורים, ייעוץ וטיפול? כיצד נבחר את סוג העזרה הרגשית המתאימה המתאים לנו ביותר?

בימינו, הניסיון להיות הורים טובים נתקל במורכבויות שלא היו קיימות בעבר: ירידת נוכחותה של המשפחה המורחבת, מגוון אפשרויות הבחירה העומדות לפני המבוגר ובמקביל היחלשותה של נורמה ברורה של "נכון" ו"לא נכון", מקשים על מציאת דרך מספקת. הספר מבקש לסייע בהבנת הפסיכולוגיה של ההורות ולהאיר כיוונים אפשריים למימוש אבהות ואימהות.

הורות במחשבה שנייה מכוון הן להורים והן לאנשי מקצוע.

הספר מכוון להורה הסקרן והמתעניין, המבקש להתעמק במחשבתו על ההורות כהוויה שניתן לשפר ולטפח. מתוארים בו שלבי התפתחות בהורות וסגנונות הורות שונים,. הוא מבוסס על ידע וניסיון ממפגשים עם משפחות רבות ומציג מחשבות והצעות שמטרתן לעזור להורה המתלבט.
הספר נועד לאנשי מקצוע המסייעים להורים: אנשי טיפול, חינוך ובריאות. כלולים בו סיפורי הורות ודוגמאות להתמודדויות עם מצבי חיים מגוונים, לצד תיאור ופירוט של מגוון סוגי ההתערבות הטיפולית האפשריים עם הורים, משמעות הבחירה בכל סוג התערבות ומורכבות היחסים המתהווים במרחב הטיפולי.
לבסוף מוצג מודל טיפולי ייחודי — 'טיפול פסיכודינמי בהורות', טיפול רגשי ממוקד המיועד לאדם שכהורה חווה רגשות לא קלים לאורך זמן כלפי ילדיו או כלפי עצמו.
 
 
 
 
ד"ר דרור אורן (PhD) — פסיכולוג קליני, מומחה ומדריך בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה ופסיכולוג חינוכי מדריך. דרור ניהל את המכון לייעוץ ולטיפול רגשי באוניברסיטת חיפה והנו חבר ועד האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה. הוא מלמד בבתי ספר לפסיכותרפיה ומדריך אנשי מקצוע מתמחים ומומחים. מאמריו פורסמו בכתבי עת בארץ ובעולם (לעיון נוסף מפרי עטו באתר www.drororen.com). ׳טיפול פסיכודינמי בהורות' הוא מודל מקורי שפיתח הכותב, המבוסס על עבודה קלינית עם הורים, והוא מיישמו בהוראה, בהדרכה ובטיפול בקליניקה.
Facebook
Twitter
YouTube
Linkedin
Google Plus
Instagram/
Pinterest
Website

אני מעוניין להזמין ספר, אנא צרו איתי קשר

שם פרטי *
שם משפחה *
מייל *
נייד *
פרדס הוצאה לאור